Browse By

Vajinismus’un Nedenleri Nelerdir?

vajinismus-neden-olusur

Vajinismus Neden Oluşur?

Vajinismus Türk kültürü için oldukça sık görülen bir hastalıktır. Bu hastalık genel olarak psikolojik nedenlerden kaynaklansa da bazen biyolojik olarak da olabilmektedir. Kadının vajina etrafında bulunan kaslarının cinsel ilişkiye izin vermemesi sonucunda oluşan bu hastalık bazen ağrılı ilişkiler olarak gözlemlenirken bazen de hiçbir şekilde ilişkiye girememek olarak da gözlemlenebilmektedir.

Kadınlar için oldukça büyük bir sürpriz olan bu hastalık uzun süre kendini gizler ve genelde ilk ilişkide kendini gösterir kadın istemediği halde bilinçsiz bir şekilde ayaklarını kapatır ya da partnerini iter. Bazen birleşme yaşansa da bu oldukça ağrılı olur ve kadın istemez. Hatta başım ağrıyor diyen bayanların çoğunun bu hastalığa sahip olduğu söylenebilir. Bunun nedeni ilişkiden kaçmak için beynin bahane yaratmasıdır.

Vajinismus Nedenleri

Vajinismus Nedenleri

İlişki sırasında kadının vajina çevresinde bulunan aksları istemsiz olarak hareket eder. Bu durum kadının isteksizliğinden kaynaklı değildir. Çünkü kadın istemsiz bir şekilde kontrolü kaybettiği için kasılmalar meydana gelmektedir. Bu hastalığın kötüleşmesinde kadının istekli olduğu halde ilişkiye girememesinin rolü oldukça fazladır. Zaten psikolojik olan bu hastalık kadının psikolojisinin sarsılması sonucunda daha fazla kendini göstermeye başlayacak ve içinden çıkılmaz bir hal alacaktır.

Bu hastalık birçok farklı şekilde kendini gösterebilmektedir. Bu hastalığın nedenleri bazen çok kolay saptanan nedenlerken bazen de oldukça derinlerde olan travmalardan kaynaklı nedenlerle oluşmuş olduğu için zor saptanan nedenlerdir.

Genel olarak psikolojik nedenlere bağlı olarak bu hastalık nadiren biyolojik nedenlere bağlanır. Türk toplumunda bu hastalığın en çok görülme nedeni cinsel kimliğin oluşması sırasında bu kimliğe dair yaşanan kaygılar ve korkulardır.

Kız çocuklarına öğretilmekte olan ve genel olarak kendilerini sakınmaları için öğretilen yanlışlarla beyne yanlış mesajların verilmesine neden olan bu korkuları besleyen temel cümleler genelde erkeklerin zarar verebilen kişiler olduğu ve bekaretin çok önemli, korunması gereken bir şey olduğu üzerinedir. Bir kültürde kadınlar küçüklükten itibaren bacak aranı koru şeklinde mesajlarla yetiştirildiğinde beyin sağlıksız mesajlar vererek kadının istemsiz şekilde kendini koruma faaliyetleri yapmasına neden olmaktadır. Bazen de yaşanan tecavüz gibi durumlar kadınların istemsizce panik atak tarzında bu tepkileri vermesine neden olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir