Browse By

Vajinismus’ta Erkeğin Rolü

Vajinismus'ta Erkeğin Rolü

Vajinismus’ta Erkeğin Rolü

Kadınlar için özellikle erkek egemen kültürlerde çok sık görülen hastalıklardan biri Vajinismus’tur. Bu hastalık biyolojik ya da psikolojik nedenlerden kaynaklanabilir. Ancak şu ana kadar bu rahatsızlığı yaşayan her 100 kadından 90’ında görülme nedeninin psikolojik olduğu saptanmış ve bu şekilde olan hastalara verilen psikolojik destek ile beraber sorun kısa zamanda ortadan kalmıştır.

Vajinismus kadınların vajinan sisteminde bulunan kasları cinsel birliktelik sırasında istemsiz şekilde kasması anlamına gelmektedir. Kadınlar bu kasları istemsiz olarak kasarken aslında ilişkiye istek duymaktadırlar. Bazen hiçbir şekilde ilişkiye girilemeyerek gözlenen bu durum bazen acılı birliktelikler olarak da görülebilmektedir. Kadının bu durumlar için muayene olması şarttır. Durumun nedeni biyolojik ise cerrahi bir operasyon ile sorun çözüme kavuşur.

Vajinismus'ta Erkek Ne Yapar?

Vajinismus’ta Erkek Ne Yapar?

Vajinismus eğer psikolojik bir nedenle ortaya çıktıysa nedeni bilinmelidir. Eğer daha önceden ilişkiye giren kadın bir anda sorun yaşıyorsa bunun nedeni bir travmadır. Ancak bu ilk gece ortaya çıkan bir durumsa sorun aile ve çevreden kaynaklıdır.

Psikolojik olan bu sorunlarda eşe büyük sorumluluk düşmektedir. Kadının ilişkiye isteksizleşmemesi için daha narin ve daha özenli davranarak kadını ilişkiye daha iyi bir şekilde hazırlamalı ve ilişki öncesi sevişmeyi asla atlamamalıdır.

Psikolojik tedavi sırası da kadına destek vermeli onunla beraber görüşmelere gitmelidir.

Kadına kendini eksik hissettirmemelidir. Eğer kadın bu durumda kendini eksik hissederse hastalık daha ileri bir safhaya taşınacaktır.

Erkek bunun herkesin başına gelebilecek bir durum olduğunu partnerine anlatmalı ve üzülmesine engel olmalıdır. Kadın ilişki isterken ulaşamadığı için kendini daha kötü hissedecek ve zamanla içine kapanacak sorunun çözümünü engelleyecektir.

Sürekli olarak sevginizi hissettirmeli ve ilişki konusunda baskıcı olmamanız gerekmektedir. Bu sayede çok daha hızlı bir şekilde tedaviden sonuç alınacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir