Browse By

Vajinismus ve Tüp Bebek Yöntemi

Vajinismus ve Tüp Bebek

Vajinismus ve Tüp Bebek

Günümüzde pek çok bayan Vajinismus rahatsızlığı konusunda tecrübesi olmayan doktorların yanlış tedavi yöntemleri uygulaması sonucunda cinsel problemlerinden malesef ki kurtulamamıştır. Son çare olarak tüp bebek merkezleri ile kısırlık problemleri polikliniklerinden yardım almaya çalışırlar.

Tüp bebek tedavileri normal şartlarda 40 – 45 gün kadar bir süre alır. Tedavilerde genellikle çok sayıda hormon ilaçları kullanılır ve bu kullanılan hormon ilaçları yüksek dozda olduğundan göğüs ve yumurtalık kanserleri üzerinde arttırıcı etkileri olduğu pek çok çalışma ile kanıtlanmıştır. Uzun süreler alan tüp bebek tedavilerinin menopoz dönemini ön yaşlara çektiği de tartışma konusu olmuştur.

Tüp bebek tedavisi gören kişilerde dış gebelik, heterotopik olarak bilinen hem iç gebelik hem de dış gebeliğin aynı anda olması durumları da normal gebelik şekillerine göre daha sık görülmektedir. Ayrıca çoğu hamilelik, bu ikili gebeliklerden dolayı da erken doğum veya düşük ile sonuçlanırken birde bebeğin doğmadan içerde ölmesi ile sonuçlanabilmektedir. Bunların dışında doğuştan oluşan engellikler ve spastik olarak bildiğimiz özürlü bebek doğumları riski de normal gebeliğe göre fazla orandadır.

Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisi

Vajinismus rahatsızlığı olan bayanların 2 – 3 gün de bir yaptırması gereken ultrason tetkikleri ile jinekolojik muayeneler de son derece zor olmaktadır. Yapılan ultrason tetkikleri ise hastaların uyutulması ile vajinadan girilerek ya da bayanın idrarı var iken karından yapılmaktadır. Karından yapılan teknikte vajinadan yapılan tekniğe göre yanılma payı oldukça yüksektir. Tüp bebek tedavilerinde yumurta alma işlemi vajinadan girilerek yapılan bir müdahale şekli olduğundan yine bayanlarda genel anesteziye başvurulmaktadır.

Tüp bebek tedavilerinde başarı şansı % 40-50 oranında farklılık göstermekte olup, başarıya ulaşıldığında dahi sadece bir gebelik elde edilebilir ve cinsel işlev sorunu yine aynı şekilde sürerek devam etmektedir. Bu nedenle de cinsel ilişkinin düzelmemiş olması kişilerdeki gerginlikleri ve sıkıntıları da devam eder halde tutmaktadır.

Tüm bu nedenler bir arada düşünüldüğünde bile profesyonel anlamda tecrübeli Vajinismus terapistleri tarafından uygulanılan Vajinismus terapilerinin önemi ortaya çıkmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir