Browse By

Vajinismus ve Hamilelik

Vajinismus ve Hamilelik

Vajinismus ve Hamilelik

Vajinismus rahatsızlığı görülen ve yaşanan bayanlarda tedavi olunmadan hamile olunması olanaksız bir durumdur. Bunun nedeni hamileliğin oluşabilmesi için vajina içerisine gereken miktarda spermin alınması gerekmektedir. Cinsel birlikteliğin hiçbir şekilde gerçekleşememesi ya da yarım bir şekilde olarak gerçeklemesi hamile kalınmasını zorlaştırmaktadır. Buna karşın Vajinismus hastaları düşük bir ihtimalle de olsa tedavi olmadan hamile kalabilirler.

Hamilelik durumunun oluşması vajina dışına gelen sperm hücrelerinin iyi bir yüzücü olması özelliği ile alakalıdır. Bu özelliğe sahip sperm hücreleri ilk olarak vajina duvarını ve ardından rahimi de geçerek tüplere ulaştıktan sonra yumurtalıklardan dışarı atılmış olan yumurta hücreleri ile döllenir ve hamilelik durumu gözlenir.

Hamilelik Sırasında Vajinismus Tedavisi Görülebilir mi?

Bu tabi ki mümkün bir olaydır ancak hamileliğin 3 ile 6. ayları arasında yapılmaktadır. Böylelikle hem doğum dönemi daha rahat bir şekilde geçirilir, hem doğum esnasında oluşabilecekler ile ilgili korkular da giderilmiş olur, hem de Vajinismus sorunun çözümü de daha fazla ertelenmemiş olur.

Vajinismus Sonrası Hamilelik

vajinismus-ve-hamilelik-2

Vajinismus Sonrası Hamilelik

Vajinismus sonrası hamilelik yaşamak isteyen bayanlarda ne gibi durumlar gözlenir bunlardan da bahsedecek olursak. Vajinismus sorunun tamamen giderilmesinden sonra eşlerin düzenli bir şekilde cinsel birliktelik yaşayabilmeleri için biraz zaman geçmesi gerekmektedir. Bu nedenle tedavi sonrasında çiftlere ilişki esnasında 2 – 3 ay gibi bir dönem korunmaları gerektiği önerilmektedir.

Bu şekilde hem cinsel birliktelik tam anlamı ile düzelecek hem de tedavi sonrası vajina yapısı tam olarak kendine gelecektir. Öte yandan tedavi sonrası hamile kalındığında doğumlar normal gebelik ile aynı şekilde olmaktadır. Kısaca farklı bir durum veya risk oluşmamaktadır ve sağlıklı bir doğum gerçekleştirilebilir olmaktadır.

Tedavi Olmadan Hamilelik

Vajinismus tedavisi olmamış fakat şans eseri hamile kalmış bayanlarda hamilelik bu kadar kolay değildir. Normal ilişki esnasında daralan vajina ağzı, doğum esnasında da aynı duyguların yaşanmasından dolayı yine daralır ve bu durum normal doğumu oldukça zorlar veyahut engeller. Bu nedenle Vajinismus tedavisi görmemiş hamile bayanların sezeryan ile doğum yapmaları en tercih edilen yöntemdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir