Browse By

Vajinismus muyum?

Vajinismus muyum?

Vajinismus muyum?

Vajinismus temelinde psikolojik bir sorundur ve küçüklükten itibaren tohumları atılmaktadır. Kadınlar için küçüklüklerinden başlayarak sürekli kullanılan bacaklarının arasına sahip ol mesajları kadınları zaman içinde fazla korumacı yapmış ve beynin vücuda yanlış sinyaller göndermesine, bunu bilinç altına dikte etmesine neden olmuştur.

Aslında bir kadın çoğu zaman ilk gece vajinismus olmamakta, bu durumu zaten uzun süredir yaşamaktadırlar. Ya da bir tecavüz sonrasında ilişkinin kötü olduğu düşüncesinin hakim olduğu kadınlar ilişkiden kaçma eğilimi ile beraber istemsiz olarak ilişkiye girmekte zorlanmaktadırlar. Bu iki durumda da kas sisteminden kaynaklı bir sorun söz konusudur.

Şayet durum biyolojik bir ölçüdeyse, kadının vajinasında bulunan deri tabakasının darlığından ya da kasların durumundan kaynaklı bir durum söz konusudur. Ufak cerrahi müdahalelerle halledilebilir seviyelerdedir.

Vajinismus Nasıl Anlaşılır?

Vajinismus Belirtileri

Vajinismus Belirtileri

Bir kadın Vajinismus olduğunu (eğer cinsel ilişkiye girmiyorsa) jinekolog muayenelerinden kaçıp kaçmadığına bakarak anlayabilir. Kontrollerde kendinizi bir hasta gibi değil de bir kurban gibi hissediyorsanız ve aşırı utanç ile yaptığınızın ayıp olduğunu düşünüyorsanız bu bir belirtidir.

Eğer ilişkiye giriyorsanız ve ilişki sırasında partnerinizi itiyor ve bacaklarınızı kapatıyorsanız ya da yanma acı sızlama gibi ilişki sırasında zevk almanızı engelleyen olaylar yaşıyorsanız Vajinismus belirtilerinden biriyle karşı karşıyasınız demektir. Bir travma yaşadınız ve ilişkiye girmek istemiyorsunuz bu durumu tampon kullanımından çözmeniz mümkündür. Vücudunuz tampon için tepki veriyor ve can acısı hissediyorsanız yine hastalığın tepkilerinden biri ile karşılaştınız demektir.

Bu durumlarda bir muayene olmanız gerekmektedir. Muayene ardından cerrahi müdahale yapılacaktır. Eğer durum psikolojik ise bu konuda yardım almanız sağlanacaktır. Bu sorunu büyütmenize gerek yoktur çözümü tamamen kafa olarak rahatlamanızdan ve ilişkilere çeşitli anlamlar yüklememenizden biyolojik bir ihtiyaç olduğunu kabul etmenizden geçmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir