Browse By

Vajinismus Belirtileri

Vajinismus Belirtileri

Vajinismus Belirtileri

Kadın hastalıklarının hepsi biyolojik nedenlere bağlı değildir. Biyolojik ve psikolojik nedenlere bağlı olabilecek hastalıklardan biri de Vajinismustur. Bayanlar için oldukça zor bir hastalık olan Vajinismus’a sahip yüz kadından doksanında psikolojik nedenlerden dolayı görülürken bazı kadınlar içinde vajinanın deri yapısının darlığından kaynaklanmaktadır. Bu durum acılı ilişkilerle kendini gösterir ve cerrahi müdahale sonucunda tedavi edilebilmektedir.

Psikolojik nedenlerden kaynaklı bir nedene dayalı ise hastalık kadınlar için psikolojik destek gereklidir. Bu sırada eşin destek olması ve kadının belirli konularda aydınlatılması ile sorun ortadan kaldırılmaya çalışılır ancak sorun çözülemiyorsa hipnoz ve aile ilişkileri gibi durumlarında incelenmesi ve değerlendirilmeye alınması gerekiyordur.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir

Vajinismus Belirtileri Nelerdir

Vajinismus’un en belirgin özelliği kadınların cinsel ilişkiye istekli olmasına rağmen cinsel ilişki sırasında canının yanması ya da cinsel ilişkide bulunamamasıdır. Kadın ilişki sırasında kontrolsüzce kaslarının kasılması ile panik atak nöbetlerine benzer tepkiler dahi verebilmektedir. Ya da eşini itmekte, bacaklarını istemsiz bir şekilde kasmaktadır. Bu hareketlerin tamamı bilinçsiz olarak gerçekleşir kadın aslında ilişkiden kaçmak istemediği halde yaşadığı acıdan ve kasılmalardan dolayı zevk alamaz ve zaman içinde ilişkiden de soğur.

Birleşme sırasında penis vajinaya girdiği anda kadının canının yanmaya başlaması belirtilerden biridir. Bu bazı hastalıkların da habercisi olabilir. Özellikle cinsel hastalıkların da belirtisi olan yanma ve batma hissi bazen doktorlar tarafından yanlış teşhislerin konulmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle iyi bir şekilde belirtiler gözlemlenmelidir. Bu belirtiler meydana geldiğinde erkek içinde gözlemleme zamanı gelmiş demektir. İstem dışı ilişkiden kaçmalar ve ittirmeler ilişki sırasında yaşanıyor mu erkek çok daha rahat anlayabilmektedir.

Kadın için bu durum kendini ilişkiden kaçma olarak daha aktif bir şekilde kendini gösterdiğinde kadında ilişkiye girme esnasında baş ağrıları oluşabilmektedir. Hatta kadın çeşitli kas spazmları geçirebilmektedir.

Bu durum sadece cinsel ilişki sırasında olamayacağı gibi aynı zamanda jinekolojik muayene sırasında da oluşabilmektedir. Muayeneden kaçma, aşırı utanma ve izin vermeme durumları da hastalığın belirtileri arasında yer almaktadır. Bazen de hastalık korkudan kaynaklanır. Cinsel ilişki sırasında çok acı çekeceğini düşündüğü için de ilişkiden kaçabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir