Browse By

İlk Gece Korkusu

İlk Gece Korkusu

İlk Gece Korkusu

İlk gece korkusu hem kadın hem de erkek için etkili olabilen bir psikolojik sorundur. Kadın ve erkeğe yüklenmiş olan geleneksel bazı yükümlülükler nedeniyle cinsel birleşme bazen özel anlamlardan çok güç gösterisi ya da doğurganlık gösterisi ya da namus belirtisi olarak ele alınmaktadır.

Cinsellik bir ayıp olarak ele alındığı için yeteri kadar bilgi kazanamayan kişiler genel olarak cinsellikten korkmakta ve yaşayacağı şeyin kontrolünü eline alamayacağını düşündüğü için bu durumdan kaçmaktadır. Korku kişinin cinsel ilişkisi üzerinde oldukça etkili olduğu için genelde hayatını birleştiren çiftlerin ilk gecesi kâbusa dönebilmektedir.

Özellikle bizim kültürümüz gibi cinselliği kadın için ayıp ve günah olarak nitelendiren erkek için ise güç gösterisi hailene getiren toplumlarda cinsel bozukluklar çok fazla su üstüne çıkmaktadır. Bu sorunu aşmak ancak ergenlik çağından itibaren verilen doğru cinsel bilgilerle ve cinsel ilişkinin bir son ya da başlangıç olmadığının öğretilmesi ile ortadan kalkabilir.

Sertleşme Sorunu

İlk Gece Korkusunu Yenmek

İlk Gece Korkusunu Yenmek

Erkekten kaynaklı olarak ortaya çıkan ilk gece korkusunun nedenleri; cinsle birliktelik ilk defa o gece yaşanacaksa her şeyin yolunda gitmeyeceğinden korkarak sertleşme sorunu yaşanması şeklinde kendini gösterebilmektedir. Nedeni genel olarak tedirginliktir. Eğer bu durum atlatılamazsa strese bağlı olarak erkek sertleşme sorunu yaşamaya devam edecektir.

Bu durum performans anksiyetesi olarak bilinmektedir. Hastalığın nedeni sertleşmenin olup olmayacağından emin olamamak ya da devam ettiremeyecek olmak endişesidir. Devam etse de partneri tatmin edemeyecek olma kaygısından kaynaklanmaktadır. Eğer durum ilk geceden itibaren başlayıp devam eden bir sertleşememe sorunu ise durum psikolojik olarak ele alınır. Ancak öncesinde de varsa bu durum biyolojik bir sorun olabilir ve doktora kesin bilgiler vermek gerekmektedir.

Kadınlarda İlk Gece Korkusu

Kadından kaynaklı ilk gece korkusu nedeni; kadınlar bu geceye oldukça korku içinde hazırlanırlar. Kanama olacağını bilmek ve ilk kez yaşayacağı bir deneyim üstüne kültürel baskı nedeniyle heyecan faktörü birleştiğinde genç kız ilişkiden kaçma belirtileri gösterir, buna da Vajinismus adı verilir. Aslında erkekle paralel nedenlere sahip bir durumdur. Jinekolog yardımı ile sorunun nedeni anlaşılır ve gerekli müdahale yapılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir