Browse By

Evlilikte Vajinismus

Evlilikte Vajinismus

Evlilikte Vajinismus

Vajinusmus kadınlar için genel olarak ilk gece korkusu olarak bilinmektedir. Birçok kadın için evliliğin ilk gecesi ortaya çıkmakta ve anlam verilememektedir. Aslında bu ilişkiye girmek istememek olarak bilinse de tam tersine kadın bu hastalıkta ilişkiye girmek ister ancak beyin buna uygun sinyaller göndermez ve kadının kasları üzerinde istemdışı etkiler oluşturur.

Kadının vajina çevresinde bulunan kasların istemsiz şekilde kasılmasına neden olan beyin, kadının ilişkiden zevk alamamasına sebep olur ve bu durum kadının kaçmasına ve zamanla isteksizleşmesine neden olabilmektedir. Hatta bu hastalığın ileri düzeyinde olanlarda ve travma özelliği gösterenlerinde bacakların kitlenmesi panik atak tarzı krizler kas spazmları dahi gözlemlenmektedir.

Vajinismus Belirtileri

Vajinismus çözülebilir bir sorundur

Kadınlar evlendiklerinde vücutlarında çok önemli bir değişim yaşayacaklarını ve bir dönemin kapanacağını düşünerek büyütüldükleri için toplumumuzda Vajinismus çok fazla görülür hatta tedavi edilmeyen doktora götürülmeyen kadınlar dahi vardır. Öncelikle evlenmeden önce anne ya da aile büyüklerinden biri cinsellik konusunda ciddi manada yardımcı olmak ve bunun kötü bir şey olmadığını anlatmak için konuşma yapmalıdır.

Erkekler için de sertleşme sorunu olarak ortaya çıkan ilk gece korkusu aynı şekilde önlem alınarak engellenebilmektedir. Cinsel ilişkinin örf, adet, ayıp, günah vs. bağlanmadan net bir şekilde kadına ve erkeğe anlatılması iki taraf için de daha sağlıklı bir birleşme yaşanmasını sağlayacaktır.

Eğer bu yapılmadıysa ve kadın hastalık belirtileri gösteriyorsa mutlaka tedavi edilmelidir. Kadının bazen biyolojik olarak vijinada olan darlık nedeniyle acı çekmesi ya da psikolojik olarak acı çekmesi zaman içinde ilişkiden soğumasına neden olacaktır. Bu durum psikolojik olarak hızlıca tedavi edilir bir konumdadır. Cinsellik evlilikler ve ilişkiler için önemli bir etken ve biyolojik bir gerekliliktir bu nedenle evliliğin sağlamlığı için düzenli cinsel yaşam kadın ve erkek içinde önemlidir.

Eğer bu hastalık tedavi edilmezse ilişkiden soğuyan kadın zaman içinde kendini yetersiz hissedecek hastalık daha fazla ilerleyecek ve erkek zaman içinde kadından soğuyarak paylaşımın azalmasına neden olacaktır. Bu bir evliliğin bitmesi için yeterli olmakla birlikte tedavi edilmesi kolay olan bu hastalıktan kaçmamak ve kabullenmek gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir