Browse By

Bekarlıkta Vajinismus

Bekarlıkta Vajinismus

Bekarlıkta Vajinismus

Daha önce ilişki deneyimi yaşamamış bekar kadınlarda Vajinismus, kendini ilk gece korkusu adı altında gösterebilmektedir. Bu durumun tedavisi vardır ancak başka cinsel hastalıklarla karıştırılabildiği için fark edilmesi bazen zor olabilmektedir.

Bazı hastalarda çok belirgin olan ilişkiye izin vermeme durumu, bazı hastalar için ise cinsel ilişki sırasında ağrı olarak kendini göstermektedir. Bu durumda teşhis edilmesi diğer belirtilere bağlıdır. İlişki sırasında istemsiz kaçmalar takip edilmelidir.

Bekarlar için bu durumun sıkça görülmesinin nedeni dinledikleri efsanelerdir aslında. Kadınların ilişkiden korkmasının nedeni bekareti kaybetmekle beraber gelecek kan, bundan dolayı canının çok yanacağını düşünmesi ve aynı zamanda bekareti çok önemli bulması olarak bilinmektedir.

Vajinismus Nedir?

Bekarlarda Vajinismus

Bunu küçük yaştan itibaren doğru cinsel bilgi vererek düzeltmek mümkündür. Aksi takdirde oldukça sık bir şekilde bu hastalık görülmeye devam edecektir. Katı bir kültür etkisiyle yetişen bekar bir kız, ilk gecesi dışında olan jinekolog muayenelerinde de tedirgin olacak ve korkacaktır. Yani sadece ilişkiyi değil kişinin rutin kontrollerini dahi etkileyebilecek düzeydedir.

Tedavisi oldukça basittir. Bazı bayanlar için biyolojik olan bu durum cerrahi müdahalelerle çözülebilir. Bazı bayanlar için ise çözüm psikolojik yardımdır. Bu süreçte kadına doğru bilgiler verilir ve aile çevre ilişkileri incelenerek bilinen yanlışlar düzeltilir.

Böylece kadının cinsel ilişkiye bakışının yeniden yapılandırılarak cinsellik konusundaki ayıp ve kötü ön yargısının aşılması sağlanır. Bu sayede beyin daha sağlıklı mesajlar göndererek cinsel ilişki sırsında kadının daha rahat olmasını sağlar. Kadınlar için yaşanan bu durum bekar erkekler için de sertleşme sorunu olarak ortaya çıkmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir